Minerały w organizmie człowieka.

Bardzo ważnymi składnikami w diecie człowieka są substancje mineralne oraz pierwiastki śladowe. Organizm człowieka nie jest w stanie wyprodukować ich sam, z tego powodu należy komponować odpowiednią dietę. Minerały wpływają na procesy wzrostowe oraz metabolizm w organizmie. Czasem mogą pojawić się niedobory minerałów które wynikają ze złego odżywiania.

Potas to typowy minerał wewnątrzkomórkowy, występujący jako kation. Przeciwwagą jego jest natomiast sód znajdujący się poza komórkami w płynach ustrojowych. Wpływa to m.in. na potencjał elektryczny istotny na funkcjonowanie mięśni, metabolizmu cukrów i tlenu. Potas to naturalny diuretyk ograniczający gromadzenie się płynów w organizmie. Potas pozytywnie wpływa na układ nerwowy i zapobiega zmęczeniu. Potas najbardziej gromadzi w tkance mięśniowej w jej przestrzeniach komórkowych. bierze udział w przemianach glukozy, potrzebny jest także do syntezy białek. Wpływa na regulację czynności serca. Głównym zadaniem tego pierwiastka jest regulowanie ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych. Ciśnienie osmotyczne występuje między płynami o różnym stężeniu rozpuszczonych w nim substancji które oddzielone są błoną komórkową. Przez błonę komórkową zachodzi wymiana wyrównująca ciśnienie osmotyczne wnętrza krwinek i osocza. Jeżeli stężenie w osoczu zmniejsza się następuje pęknięci krwinki (następuje wypłynięcie hemoglobiny) przez zwiększenie ciśnienia w jej wnętrzu. Zróżnicowana dieta zapewnia dostarczanie potasu w wystarczającej ilości, chociaż nie zawsze. Bogatym źródłem są owoce i warzywa, śliwki, banany, porzeczki, pietruszka, seler, marchew, kapusta oraz produkty pełnoziarniste.

Hipokalemia czyli niedobór potasu może powodować: zaburzenia ze strony układu nerwowo-mięśniowego, trawiennego, podwyższone ciśnienie krwi, arytmia, niewydolność krążenia, łamliwość kości, suchość skóry.

Magnez to minerał uczestniczący w wielu procesach metabolicznych. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo - mięśniowego. Jest składnikiem materiału kostnego, wpływa na prawidłowy rozwój kości i zębów. Magnez zapobiega nadpobudliwości, działa uspokajająco, wpływa kojąco w okresach depresyjnych, działa antystresowo. Posiada również działanie przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Ma wpływ na wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, chroni przed zakwaszeniem.

Magnez występuje w otrębach i owocach morza, rybach, pestkach dyni, kaszy gryczanej i jaglanej, orzechach wołowinie, bananach, kakao.

 

fohow

 

Script logo