Zrozumieć wiek dojrzały.

Zrozumieć wiek dojrzały.
Nie ma dowodu na istnienie genu odpowiedzialnego za długowieczność. Wiara w dziedziczenie pozwoliłaby uwolnić się od poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie. Niestety o dobry stan zdrowia w dojrzałym wieku musimy dbać przez całe życie. Styl życia, dieta są kluczowe.
Postrzeganie granic między młodością a wiekiem dojrzałym jest inne wśród kobiet i mężczyzn, ale także różni się pomiędzy różnymi nacjami. W Szwecji i Portugali ludzie młodzi to ludzie po 37 roku życia, natomiast w Grecji granica przesuwa się do 50 roku życia. Potwierdza to odkrycie, że dobrostan psychiczny jest tak samo ważny, jak żywienie i styl życia.
Najczęściej człowiek czuje się młody, kiedy ma zdrowy kręgosłup.  W obecnych czasach żywność jest odmineralizowana, dlatego też suplementacja pierwiastkami stała się koniecznością już od najmłodszych lat. Prócz suplementacji wapniem i magnezem potrzebne jest stosowanie witaminy D3, ponieważ jej niedobory są bardzo powszechne. Potrzebna jest ona przy wchłanianiu i transporcie wapnia do kości oraz wielu innych procesach fizjologicznych.
Jednak często zdarza się tak, że niszczymy zasoby swojego zdrowia do 40-50 roku życia. Zaczynamy dbać o zdrowie dopiero wtedy kiedy mamy bóle zamostkowe, ponieważ przez kilkadziesiąt lat nasze naczynia nie były chronione. Naczynia krwionośne są niszczone fatalną dietą, nieleczoną cukrzycą oraz brakiem ruchu. Dużym wsparciem dla układu naczyniowego jest Omega3 i dobroczynna Arginina.
Hormonalny zachód słońca to już problem obu płci. Warto udać się do endokrynologa, by rozważyć hormonalną terapię zastępczą.
Starzejmy się aktywnie, nasze organizmy potrzebują codziennej dawki ruchu, oczywiście dostosowanej do wieku. Czytajmy książki, rozwiązujmy krzyżówki, brońmy się przed nudą. Otaczajmy się dobrymi ludźmi.

Script logo