Wszystko o Aloesie

Aloe Barbadensis Miller to nazwa rośliny, którą warto znać i zapamiętać.
Na świecie występuje ok. 400 różnych odmian aloesu. Należą do sukulentów rosnących najczęściej na suchych terenach świata. Każda odmiana działa w inny sposób, jednak tylko jedna odmiana wyróżnia się i ceniona jest od tysiącleci to właśnie Aloe Barbadensis Miller.
Mimo jego egzotycznego pochodzenia, ta odmiana aloesu znana jest na całym świecie, a także w naszej medycynie ludowej. Nasze prababki ceniły tę roślinę niezmiernie, nazywały ją alojzym, eliasem, olejem i stosowały przeważnie na oparzenia, trudno gojące się rany i choroby płuc. Do sporządzania okładów zbierano świeże liście, z których cienko ściągano skórkę. Robiono z tych liści również wyciąg alkoholowy, rodzaj nalewki, zalecany do picia, szczególnie przy suchotach (czyli gruźlicy płuc – choroby, która zbierała straszliwe żniwo w dawnej Polsce).
W światowej medycynie aloes był dostępny od wieków. Pierwsze zapisy dotyczące aloesu można znaleźć już na sumeryjskich tabliczkach glinianych z 2200 roku p.n.e. Dobroczynne właściwości aloesu chwalone były przez starożytne cywilizacje zamieszkujące Egipt, Chiny, Grecję, Rzym, Indie i Arabię. Przez starożytne społeczeństwa był  obdarzały magiczną mocą ze względu na jego skuteczność w leczeniu oparzeń, ran, a nawet łuszczycy. Nawet piękna Kleopatra była wielką miłośniczką aloesu i twierdziła, że jemu właśnie zawdzięcza swoją słynną urodę. Starożytni Grecy stosowali aloes przy wielu schorzeniach, stosowany był przy ciężko gojących się ranach, przy bezsenności, zaburzeniach żołądka, obstrukcjach, hemoroidach, swędzeniu, bólach głowy, wypadaniu włosów, chorobach dziąseł i jamy ustnej, dolegliwościach nerek, pęcherzach skórnych, do pielęgnacji skóry, do leczenia skaz i oparzeń słonecznych.
Po okresie swojej olbrzymiej popularności w starożytności, aloes stracił na długie wieki na znaczeniu. Prawdopodobnie spowodowane to było tym, że centrum rozwoju cywilizacyjnego przesunęło się do strefy klimatu umiarkowanego, czyli do Europy. W takich warunkach klimatycznych aloes nie miał szans na przetrwanie mroźnych zim, a w medycynie stosowano głównie rośliny miejscowe. Jedynym jego użyciem, które nie uległo zapomnieniu, było sporządzanie z jego liści leku przeczyszczającego, tzw. alony. Był to odparowany, zagęszczony i stwardniały sok aloesowy. Na dobroczynne i wszechstronne korzyści płynące z aloesu ponownie zwrócono uwagę dopiero w XX wieku.
Wieloletnie badania amerykańskiego inżyniera chemii Rodneya M. Stocktona przyniosła rezultat w postaci maści aloesowej, potrafiącej w ciągu 2 dni zmienić głębokie oparzenia termiczne przez szybką regenerację tkanki w oparzenie drugiego stopnia. W taki sposób triumfalnie powrócił aloes do medycyny i kosmetyki. Badania nad jego właściwościami przeprowadza się w wielu krajach świata. Forever Living również ceni kojące, lecznicze i odżywcze właściwości aloesu.

Właściwości aloesu.
Najlepsze właściwości lecznicze ma tylko jeden gatunek aloeasu Aloe Barbadensis Miller. Najwięcej dobroczynnych właściwości posiadają liście aloesu, to właśnie w nich zawarta jest największa ilość substancji śluzowych. Aloes charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi i przeciwbólowymi, sok z aloesu może być stosowany jako środek o właściwościach regulujących trawienie, w chorobach wrzodowych żołądka, dwunastnicy, a nawet w niewielkich owrzodzeniach jelita grubego. Aloes potrafi poprawić stan błony śluzowej jelit, pobudzić wydzielanie soków trawiennych, wpływa także korzystnie na poprawę przemiany materii.
Warto sięgnąć po napój aloesowy w przypadku kiedy chcemy podnieść odporność organizmu. Aloes oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn, regeneruje układ nerwowy, zapobiega osadzaniu się kamieni nerkowych.

Aloes w kosmetyce.
Z spośród wielu roślin stosowanych w kosmetyce największe znaczenie posiada właśnie aloes. Aloes działa ściągająco, nawilżająco, regeneruje, a także ma działanie przeciwzapalne. Najważniejsze jest jednak to , że posiada działanie opóźniające starzenie się skóry. Aloes występuje niewmal we wszystkich kosmetykach i jest przeznaczony dla każdego. Aloes wchodzi w skład kremów, toników, szamponów, odżywek do włosów. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zastosowanie znalazł nawet w dezodorantach. Aloes ma w tym przypadku eliminować przykry zapach dzięki usuwaniu bakterii.
Aloes możemy znaleźć w balsamach, pomadkach, Forever dodatkowo wzbogaca pomadki w ochronny filtr, dzięki temu możemy mieć piękne usta przez cały rok. Kosmetyki posiadające aloes nawilżają naskórek, oraz ułatwiają procesy gojenia się ran.

Script logo